Wyzwania obecnych fizjoterapeutów – kurs IASTM

Mówi się, że dobry specjalista musi cały czas się rozwijać, a kto się nie rozwija, ten się cofa. Zasada ta wydaje się być szczególnie ważna w zawodach z branży medycznej. Dobry lekarz musi być na bieżąco z nowymi sposobami leczenia różnych chorób, ważna jest wiedza o wynikach najnowszych badań. To samo dotyczy zawodów takich jak fizjoterapeuta czy masażysta.

Nowe wyzwania dla fizjoterapeutów

Współcześni fizjoterapeuci mierzą się z nowym wyzwaniem, dotąd wcześniej niespotykanym. Cofnijmy się do historii, jeszcze dwadzieścia czy trzydzieści lat temu w gospodarce przeważały stanowiska oparte na pracy fizycznej. Do lekarzy zgłaszali się przede wszystkim pacjenci z dolegliwościami, które były spowodowane nadmiernym przeciążeniem i długoletnią ciężką pracą fizyczną.

Obecnie sytuacja jest całkowicie odwrotna, do masażystów ustawiają się kolejki pacjentów, którym… brakuje ruchu. Bardzo dużo osób pracuje w biurze i spędza cały dzień siedząc w bardzo niekorzystnej dla kręgosłupa pozycji, do tego dochodzi brak ruchu, który skutkuje osłabieniem mięśni szkieletowych. Skala dolegliwości była do tej pory niespotykana.

Uczelnia nie wystarczy

Wspomniany wcześniej nowy typ dolegliwości sprawia, że fizjoterapia musi znaleźć sposób na ich leczenie. Niestety, na uczelniach nadal uczy się przestarzałych technik. To sprawia, że studenci muszą uczęszczać na przykład na kurs IASTM, gdzie uczą się nowych metod leczenia. Zanim wybierzemy się do specjalisty, warto sprawdzić, czy ma odpowiednie wykształcenie.